Przydrożny krzyż w miejscowości Chumiętki ma długą historię, którą możemy poznać dzięki zapisanym wspomnieniom pana Władysława Sławińskiego.
Potomnym Ku Pamięci
Dzisiaj dnia 27 maja 1992 roku dokonano postawienia i poświęcenia “Nowego Krzyża” przydrożnego wsi Chumiętki.
Poprzednio stojący na tym miejscu krzyż, został postawiony na jesieni w 1927 roku. Był postawiony bezpośrednio w ziemi. W okresie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej naszego kraju /1939-1945r./ na zarządzenie władz niemieckich w 1940r., został krzyż usunięty i przewieziony na cmentarz przykościelny w Krobi. Po zakończeniu wojny i wyzwoleniu z pod okupacji hitlerowskiej w 1945 roku, przywieziono i postawiono ten sam krzyż ponownie na poprzednim miejscu. w latach późniejszych /60-tych/ psujący się od ziemi krzyż umieszczono w podstawie betonowej, a odpowiedni dokument umieszczono w butelce pod krzyżem w komorze składania betonowych płyt. Jak pamięć nie myli piszącego to pismo, już przed 1927r. na tym samym miejscu stał krzyż mniejszych rozmiarów, który na przestrzeni czasu 1927r. uległ zniszczeniu. Kiedy i przez kogo był postawiony dzisiaj nie wiadomo. A więc, ten nowo postawiony dzisiaj krzyż jest prawdopodobnie trzecim z rzędu.
W imieniu mieszkańców wioski, o odpowiednich rozmiarów “Dąb”, postarał się były sołtys p. Paris Marian, krzyż wykonał p. Gała Jan z Krobi, wy szpachlował sołtys Sławiński Grzegorz, zakonserwował i pomalował p. Stachowiak Adam, ogrodzenie wykonali p. Paris Waldemar i p. Wujek Jan 2, a poświęcenia krzyża dokonał wikariusz parafii krobskiej ksiądz Książkiewicz Paweł w obecności o. Oblata Kapelana Kaplicy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach księdza Świderskiego Władysława i mieszkańców wioski.
Ku Pamięci Potomnym – powyższe opisał 78 letni mieszkaniec Chumiętek , Sławiński Władysław.
Chumiętki, dnia 27 maja 1992 roku.